Değerli Arkadaşlar,

Kurulduğumuz günden beri göz bebeğimiz THY’nin zarar görmemesi için yapılan tüm baskı ve incitmelere eylemsel bir tepki vermedik. ‘Kamyoncuların’ ve havacılık çalışanlarının sırtından para kazananların tarafına geçmedik. Haklıyız, sonunda kazanacağız, şirketimiz zarar görmesin dedik. İnandık ki THY’nın aydınlık geleceği bizim yolumuzdan geçiyor.

Sessizliğimizi zaafımız olarak görenlere seslenmek istiyoruz. Biz özgül ağırlığı çok yüksek, Türkiye’nin en nitelikli meslek grubuyuz. Vakarımız bundandır. Bizleri dışlamak, yok saymak, iş barışını bozmak, THY’nın çıkarına olmadığı gibi şahsi menfaatleriniz dışında hiçbir şey kazandırmaz.

Şimdi de üyelerimizin, sözde bir hukuk yorumu ile, ki yüzlerce tam aksi Yargıtay kararları mevcutken, kendi üyelerinin aleyhine çalışan sendikaya geçeceğini zannediyorsunuz. Bir taşla dört kuş vuracağınızı planladınız. Farkları vermeyerek kar edeceğinizi, HAVA-SEN’i dağıtacağınızı, sevgili sendikanıza ayda bir milyon lira kazandıracağınızı ve üstlerinize şimdilik şirin görüneceğinizi düşündünüz. TİS için 3200 üyesi olan sendikamıza fikrimizi bile sormadınız. Ama gerçekler böyle değil. Hepimiz dimdik ayaktayız. Dışladığınız personelden nasıl bir özveri ve aidiyet duygusu bekliyorsunuz?

Çok önemli faaliyetlerin ve büyümenin eşiğinde, HAVA-SEN’i yok saymak milletimizin göz bebeği THY’nın çıkarına uygun değildir. Önümüzdeki günlerde hepimizi yoğun bir çalışma ve işbirliği süreci bekliyor. Hal böyle iken çalışanlar arasından THY tarihinde daha önce görülmemiş şekilde TİS farklarından yararlananlar ve yararlanamayacaklar diye ”bölücülük” yapmanın mantığı yoktur. Bu uygulamalar, ayrılan ve ayrılmayı düşünen deneyimli pilotların ve kabin memurlarının, şirketi ve dolayısıyla ülkeyi bile terketmeye yönlendiren, uçucular üzerine oynanan sağduyudan uzak ve şirkete güveni zedeleyen uygulamalardır ve iş barışını bozar, dolayısı ile uçuş emniyetini olumsuz etkiler. Büyüyen ve dünya markası haline gelmiş bayrak taşıyıcısı şirketimiz, ülkemizin iyi eğitim almış seçkin bireylerini, uçucu ve teknik personel olarak bünyesine katarak deneyim kazandırmış, fakat; şimdi de yanlış politikalarla kaçırarak hem de dünya çapındaki rakiplerine kaptırmak noktasına gelmiştir. Bir vatansever olarak bu gelişmeler içimizi burkmaktadır.

THY Yönetimi’ne açık çağrımızdır. Sonunda yasal olarak kazanacağımız bir süreci uzatarak çalışanlar arasında ayrımcılığı körükleyecek, iş barışına zarar verecek bir uygulamayı baştan önlemek konusunda HAVA-SEN olarak üstümüze düşeni yapmaya hazırız. Mahkemelerdeki davaları da birer birer kazanmaya devam ederek haklılığımızı ve doğruluğumuzu ispatlıyoruz. Aklın yolu birdir

Biz HAVA-SEN üyeleri, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, şirketini, ülkesini, devletini seven insanlarız. Şeffaf, bağımsız, dürüst bir sendikayız. Çalışanız ama esir değiliz. Üyelerimiz bundan sonra her türlü kayıpları göze alarak bir daha dayanışma aidatı ödemek istemiyor. Onurumuz ve gururumuz her şeyin üstündedir. 1000 tane pilota ihtiyaç olduğunu beyan etmenize rağmen 2600’ü pilot 3200 üyesi olan bizleri yok sayarak ne yapmak istiyorsunuz? Sizleri akl-ı selim olmaya, THY ve ülkemize hizmet etmeye davet ediyoruz..

HAVA-SEN YÖNETİM KURULU